waga przeważona na jedną stronę

Jakie są wady i zalety faktoringu?

Czy wiesz, że coraz więcej firm decyduje się na faktoring? Możesz się jednak zastanawiać, czy takie rozwiązanie sprawdzi się
w Twoim przypadku. Żaby jednak nie podejmować pochopnej decyzji, poznaj najważniejsze wady i zalety faktoringu.

Na czym polega popularność faktoringu?

Faktoring to usługa, która pomaga przedsiębiorcom zachować płynność finansową firmy, w przypadku gdy wystawiają oni faktury o odroczonych terminach płatności. W ten sposób przedsiębiorca niemalże od razu otrzymuje zapłatę za wykonaną usługę, a kontrahent może rozliczyć fakturę w późniejszym terminie.

Jak widzisz, obie strony na tym zyskują. I właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na faktoring. Jednak to nie jedyne zalety finansowania faktur. Jakie zatem jeszcze korzyści wynikają z faktoringu?

Nie wiesz, gdzie znaleźć najlepszą ofertę faktoringową? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych.

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

Jak już wspomnieliśmy, faktoring to najprostszy sposób na poprawę płynności finansowej firmy w sytuacji, gdy wystawiasz faktury o odroczonych terminach płatności. Dzięki faktoringowi od razu po przekazaniu dokumentów rozliczeniowych do faktora otrzymasz około 80-100% wartości brutto faktury. W ten sposób będziesz miał gotówkę na bieżące wydatki firmy, w tym zobowiązania podatkowe, wypłaty dla pracowników czy zakup surowców.

W branżach, w których faktury z odroczonym terminem płatności są czymś normalnym, faktoring sprawdzi się idealnie. To jednak nie wszystko.

Faktoring jako przystępna usługa

Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że uzyskanie finansowania nie jest proste. Otrzymanie dotacji czy kredytu dla firm wymaga spełnienia wielu wygórowanych warunków, a do tego procedury zajmują sporo czasu. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji też nie jest takie proste.

Na tym tle uzyskanie faktoringu jawi się jak bułka z masłem. Wszelkiego rodzaju formalności są w znacznym stopniu ograniczone, a wymagania faktorów są o wiele przystępniejsze. Nawet w przypadku usług faktoringowych świadczonych przez bank (więcej informacji na temat faktoringu bankowego znajdziesz tutaj).

Faktoring dla każdej firmy

Faktem jest, że początkowo usługa faktoringu praktycznie zarezerwowana była na największych przedsiębiorstw. Jednak od kilku lat oferta faktoringowa poszerzyła się na tyle, że mogą z niej skorzystać również mniejsze firmy. Co więcej, obecnie istnieje wiele firm faktoringowych, które specjalizują się w tzw. mikrofaktoringu, czyli finansowaniu faktur dla mikroprzedsiębiorców (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj).

Poza tym z faktoringu mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący interesy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi kontrahentami.

Więcej niż faktoring

Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że faktoring to nie tylko samo finansowanie faktur. Obecnie usługa ta może obejmować także nadzorowanie płatności od kontrahentów, a także przypominanie im o zbliżającym się terminie płatności.

Warto także wziąć pod uwagę, że korzystanie z faktoringu często działa mobilizująco na partnerów biznesowych. Gdy widzą oni, jak poważnie podchodzisz do finansów swojej firmy, rzadziej decydują się na odwlekanie płatności za otrzymany towar.

Lepsza oferta współpracy

Faktoring może również stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce
o nowych kontrahentów. W branży, gdzie konkurencja jest spora, liczy się każda możliwość, aby przekonać potencjalnego klienta własnej oferty. A dzięki faktoringowi możesz zaoferować mu dłuższy termin płatności faktury, bez straty dla własnych finansów. Dla niektórych kontrahentów taka możliwość jest o wiele ważniejsza niż niejeden rabat.

Jakie wady ma faktoring?

Oczywiście poza zaletami, faktoring ma również swoje wady. Największą z nich jest koszt tej usługi. Należy jednak pamiętać, że faktoring można wliczyć w koszty uzyskania przychodu i odliczyć od podatku. W ten sposób ostateczny koszt faktoringu jest de facto mniejszy.

Więcej o kosztach faktoringu.

Poza tym warto dokładnie przeanalizować ofertę faktoringu. Wiele firm faktoringowych oferuje w tym zakresie dodatkowe usługi, które podnoszą cenę faktoringu. Może warto z części z nich zrezygnować, dzięki czemu koszt faktoringu stanie się przystępny?

Jedną z obaw, jaka powstrzymuje przedsiębiorców przed skorzystaniem z faktoringu, jest pogorszenie się relacji z kontrahentami. Może faktycznie tak było, gdy faktoring dopiero wchodził na polski rynek, ale obecnie przedsiębiorcy są już przyzwyczajeni do tej usługi. Wprost przeciwnie, gdy jakiś kontrahent zniechęca Cię faktoringu, powinieneś zastanowić się, czy współpraca z nim będzie bezpieczna.

Nie chcesz, aby kontrahent wiedział, że korzystasz z faktoringu? Sprawdź, czy warto korzystać z faktoringu cichego.

Wadą faktoringu jest również mnogość firm, które oferują tę usługę. Wybór jednej z nich może być naprawdę trudny i czasochłonny. Dlatego też warto korzystać z Rankingów Firm Faktoringowych, które pomagają w wyborze najlepszej oferty faktoringowej.