Czy mała firma lub jednoosobowa działalność może skorzystać z faktoringu? Takie pytanie często pojawia się na finansowych grupach czy forach. Z zapotrzebowania na faktoring dla najmniejszych przedsiębiorstw doskonale zdają sobie sprawę firmy faktoringowe. To właśnie z myślą o mikroprzedsiębiorstwach stworzyły usługę mikrofaktoringu. Przyjrzymy się zatem, na czym ona dokładnie polega.
Czym jest mikrofaktoring?
Faktoring to sposób na szybsze otrzymanie należności za faktury o odroczonych terminach płatności (tutaj więcej o samym faktoringu). Dzięki temu, że taka faktura wykupowana jest przez firmę faktoringową, przedsiębiorca od razu otrzymuje za nią zapłatę. Na takiej samej zasadzie działa mikrofaktoring. Jednak w przypadku tej usługi wiele formalności zostało uproszczonych. Wszystko po to, aby niewielkie firmy nie miały problemów ze skorzystaniem z finansowania faktur.
A na czym te uproszczenia polegają? Przede wszystkim dotyczą one analizy finansowej. W przypadku mikrofaktoringu dotyczy ona tylko najważniejszych kwestii związanych z zachowaniem płynności finansowej przez przedsiębiorcę. Do takiej analizy wykorzystuje się przede wszystkim historyczne dane, czyli to, jak do tej pory układały się relacje pomiędzy mikroprzedsiebiorcą a jego kontrahentami.
Warto również wiedzieć, że firma faktoringowa może poprosić takiego przedsiębiorcę, aby przedstawił umowę handlową, która łączy go z kontrahentem lub treść zamówienia.
Natomiast samo korzystanie z mikrofaktoringu odbywa się na podobnej zasadzie jak w przypadku tradycyjnego faktoringu. Oznacza to, że firma faktoringowa od razu wypłaci mikroprzedsiębiorcy pieniądze, gdy tylko ten przekaże jej dokumenty, potwierdzające dostawę towaru do kontrahenta.
Kto może skorzystać z mikrofaktoringu?
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że faktoring to usługa dla największych graczy na rynku. Na szczęście firmy faktoringowe dostrzegły, że utrzymanie płynności finansowej jest tak samo ważne, jeśli nawet nie ważniejsze, w przypadku mniejszych firm. Dlatego też mikrofaktoring to rozwiązanie dla firm, które:
- wystawiają faktury o odroczonych terminach płatności,
- chcą zachować płynność finansową,
- posiadają stabilne relacje z kontrahentami,
- współpracują z dużymi i znaczącymi kontrahentami.
>> Przeczytaj także o faktoringu cichym.
Jak wybrać najlepszą usługę mikrofaktoringu?
Choć rosnąca dostępność mikrofaktoringu powinna nas cieszyć, to wraz z popularnością tej usługi pojawia się jeden problem. Jak wybrać najlepszy mikrofaktoring? To pytanie zadaje sobie wielu mikroprzedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o tym, że chcą skorzystać z usług firmy faktoringowej, ale nie wiedzą, na którą z nich się zdecydować. Z pomocą przychodzi Ranking Firm Faktoringowych, ale przyjrzymy się, na co powinniśmy zwrócić w nim uwagę.
Zacznijmy od pewnej oczywistości: mikrofaktoring powinien odpowiadać potrzebom mikroprzedsiebiorcy, a nie odwrotnie. Dlatego przedsiębiorca powinien się przede wszystkim zastanowić, na jakich aspektach tej usługi mu zależy oraz jakie ma możliwości finansowe.
Przeglądając oferty różnych firm faktoringowych, na pewno należy zwrócić uwagę na koszt mikrofaktroingu. Niestety niektóre firmy wyrażają ją kwotowo, inne procentowo, a jeszcze inne i tak, i tak. Przez to niełatwo jest porównać pod tym względem poszczególne oferty.
Poza tym ostateczna cena mikrofaktoringu często zależy od wartości faktur, jakie przekazujemy faktorowi. Co jednak istotne, coraz więcej firm faktoringowych stawia na prostotę i przejrzystość, więc koszt faktoringu można poznać, korzystając ze specjalnych kalkulatorów. Znajdują się one na stronach internetowych poszczególnych firm faktoringowych.
Kolejną ważną kwestią związaną z wyborem mikrofaktoringu jest elastyczność tej usługi. Im bardziej mikroprzedsiębiorca może dopasować ją do własnych potrzeb, tym lepiej. Mówiąc o elastyczności mamy przede wszystkim na myśli odnawialny limit faktoringowy, możliwość finansowania pojedynczych faktur, pobieranie opłat tylko za faktury przekazane do finansowania czy dopasowanie terminu spłaty należności wobec firmy faktoringowej. W niektórych przypadkach przedsiębiorca ma na to nawet do 90 dni.
Jakie są zalety mikrofaktoringu?
Największą zaletą mikrofaktoringu jest to, że pozwala ona na zachowanie płynności finansowej, ale na uproszczonych zasadach w stosunku do tradycyjnego faktoringu. Dzięki tej usłudze mikroprzedsiębiorcy mogą bez obaw podejmować współpracę z większymi kontrahentami, którym zależy na fakturach z odroczoną płatnością. W ten sposób mikroprzedsiębiorca staje się bardziej konkurencyjny i może liczyć na zlecenia, które do tej pory otrzymywali głównie więksi gracze. Do tego mikrofaktoring zapewnia przedsiębiorcy nieco lepszą pozycję negocjacyjną.
Poza tym mikrofaktoring pozwala małym firmom na rozwój. Przedsiębiorca może spokojnie planować zrównoważone inwestycje, ponieważ wie, że odpowiednie środki wpłyną na jego konto, gdy tylko wystawi fakturę i przekaże ją firmie faktoringowej.
Czasy, gdy z faktoringi mogą korzystać tylko duże firmy, już się skończyły. Dzięki temu, że firmy faktoringowe zorientowały się, że wiele małych firm również jest zainteresowanych taką usługą, stworzyły ofertę mikrofaktoringu, z której mogą skorzystać nawet najmniejsi przedsiębiorcy.
Źródła dodatkowe: