faktoring cichy czy warto korzystać

Faktoring cichy – czy warto z niego korzystać?

Faktoring to usługa polegająca na finansowaniu faktur. Jednak pod tym pojęciem kryje się tak naprawdę kilka różnych usług, choć oczywiście zasada ich działania jest bardzo zbliżona. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców zaczyna korzystać z usług firm faktoringowych, ale niektórzy wciąż mają co do tego wątpliwości.

Wątpliwości te wynikają przede wszystkim z obawy o to, jak nasz kontrahent zareaguje na informacje, że do naszych rozliczeń dołącza dodatkowa strona, czyli firma faktoringowa. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z korzyści, jakie daje faktoring. W takim przypadku wystarczy, że skorzystamy z faktoringu cichego. Na czym dokładnie polega ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać? Na te pytanie odpowiadamy poniżej.

Na czym polega cichy faktoring?

Faktoring cichy nazywany jest także faktoringiem tajnym. Polega on na tym, że firma faktoringowa przejmuje nasze wierzytelności, ale nasz kontrahent nie jest o tym informowany. W przypadku zwykłego faktoringu faktor przed przejęciem wierzytelności kontaktuje się w tej sprawie z firmą, której wystawiliśmy fakturę. Dzięki temu wie ona, że w momencie upływu terminu płatności musi przelać należność na konto firmy faktoringowej. Natomiast w ramach faktoringu cichego taki kontakt pomiędzy faktorem a naszym kontrahentem po prostu nie następuje.

Poza tym firma faktoringowa, z którą podpisaliśmy umowę o świadczenie usług faktoringu cichego, nie będzie wysyłała naszemu kontrahentowi monitów, gdy ten nie opłaci faktury na czas. Po prostu w przypadku faktoringu cichego nasz kontrahent nie jest świadomy tego, że z takiej usługi korzystamy.

>> Prowadzisz firmę transportową? Przeczytaj więcej o faktoringu dla transportu.

Faktoring cichy a faktoring jawny

Podstawową różnicą pomiędzy faktoringiem cichym a jasnym jest właśnie to, że w tym pierwszym przypadku kontrahent nie wie o naszej współpracy z firmą faktoringową. Poza tym w przypadku faktoringu jawnego możemy wybrać zarówno opcję faktoringu pełnego, jak i niepełnego. Natomiast decydując się na faktoring jawny, zawsze będzie to faktoring niepełny, czyli bez cesji wierzytelności.

Dodatkowo, jeśli korzystamy z faktoringu jawnego, nasz kontrahent najczęściej będzie musiał przelać należność za fakturę na konto firmy faktoringowej. Natomiast przy faktoringu cichym to my otrzymamy przelew od kontrahenta, który następnie musimy przekazać firmie faktoringowej.

>> Sprawdź na czym polega faktoring bankowy.

Dlaczego przedsiębiorcy korzystają z faktoringu cichego?

Faktoring cichy cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców z wielu różnych powodów. Nieco innymi przesłankami kierują się duże przedsiębiorstwa, a jeszcze innymi niewielkie firmy. Spółki zazwyczaj decydują się na takie rozwiązanie, gdyż same posiadają dosyć rozbudowane struktury wewnętrzne, które zajmują się monitorowaniem kontrahentów i pilnowaniem, aby terminowo rozliczali się z należności. Poza tym zazwyczaj takie firmy mają własne polisy należności, więc nie potrzebują takiej usługi ze strony formy faktoringowej. Z tego względu takiej firmie zależy przede wszystkim na szybszym rozliczeniu faktury. Całą resztą, czyli ewentualnymi ponagleniami kontrahenta, są w stanie zająć się we własnym zakresie.

W przypadku małych firm powody, które stoją za wyborem faktoringu cichego, są inne. Przede wszystkim mniejsi przedsiębiorcy boją się, jak ich kontrahent zareaguje na to, że korzystają oni z firmy faktoringowej. Faktoring cichy jest dla nich sposobem, aby niepotrzebnie nie psuć sobie relacji z ważnymi partnerami biznesowymi. Zwłaszcza jeśli są to duże firmy, o dominującej pozycji na rynku.

Choć jest to zrozumiałe, w końcu od takiej współpracy niejednokrotnie zależy istnienie małej firmy, to na szczęście korzystanie z faktoringu staje się na tyle powszechne, że nie powinniśmy mieć obaw przed ujawnianiem tego faktu.

Czy warto korzystać z faktoringu cichego?

Jak niejednokrotnie podkreślaliśmy, korzystanie z faktoringu ma wiele zalet. Czy tak samo sprawa wygląda w przypadku faktoringu cichego? Jak najbardziej.
W przypadku różnego rodzaju przedsiębiorstw faktoring czy faktoring cichy pozwalają na zachowanie płynności finansowej. Dzięki temu wiele firm nie musi sięgać po bardziej kosztowne pożyczki dla firm.

A do tego faktoring cichy ma również dodatkowe zalety. Jedną z nich jest to, że czas uzyskania finansowania w ramach faktoringu cichego jest krótszy niż w przypadku standardowej wersji tej usługi. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku faktoringu cichego faktor nie kontaktuje się z naszym kontrahentem, co bardzo przyśpiesza wszelkie formalności związane z finansowaniem faktury. Informowanie kontrahenta o cesji wierzytelności nie przebiega automatycznie, przez co cała procedura rozliczenia faktury trwa o wiele dłużej.

>> Zobacz naszą recenzję Santander Factoring.

Kto może skorzystać z faktoringu cichego?

Z faktoringu cichego mogą obecnie korzystać zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe firmy. Jeśli zależy nam przede wszystkim na jak najszybszym finansowaniu faktur, to równie dobrze możemy korzystać z opcji faktoringu cichego. Zwłaszcza jeśli mamy obawy jak na faktora zareaguje nasz kontrahent. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej usługi coraz więcej przedsiębiorców będzie traktowało ją jako coś zupełnie naturalnego.