faktoring koszty

Jakie są koszty faktoringu?

Faktoring to stosunkowo nowa usługa, która podbija rynek finansowy. Jej celem jest przede wszystkim poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstw. Sprawdza się ona przede wszystkim w branżach, w których długie terminy płatności są czymś powszechnym. Z tego względu wiele firm decyduje się na korzystanie z firmy faktoringowej. Jednak niektóre wciąż zastanawiają się nad tym rozwiązaniem. Ich wątpliwości dotyczą przede wszystkim kosztów faktoringu. Sprawdźmy zatem, jak kształtują się opłaty za korzystanie z firmy faktoringowej.

Co wpływa na koszt faktoringu?

Faktoring, jak każdy produkt finansowy, niesie za sobą pewne koszty. Ile dokładnie musimy za niego zapłacić? Nie ma na to jednej odpowiedzi, dlatego że nazwa ta obejmuje kilka różnych, choć działających na podobnej zasadzie, rodzajów usług.

Po prostu w ramach faktoringu przekazujemy firmie faktoringowej wystawiane przez nas faktury, a ona przelewa na nasze konto pieniądze na kwotę, jaka znajduj się na tych fakturach. Dzięki temu nie musimy czekać na należne nam środki, aż upłynie termin płatności danej faktury, co czasem trwa nawet kilka miesięcy. Pieniądze pozostają od razu oddane do naszej dyspozycji, a my możemy je zainwestować w rozwój firmy, zapłacić z nich za kolejny towar lub przeznaczyć je na bieżącą działalność firmy (opłaty, wynagrodzenie dla pracowników, podatki czy składki ubezpieczeniowe). Więcej informacji o samy  faktoringu i jego różnych rodzajach znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów “Czym jest faktoring?“.

Jednak potrzeby dużych korporacji i mniejszych firm różnią się od siebie. Z tego względu firmy faktoringowe przygotowały szereg różnych usług z zakresu faktoringu, tak aby każdy przedsiębiorca, bez względu na rodzaj świadczonych usług i wielkość firmy, mógł bez trudu dopasować tę usługę do swoich indywidualnych potrzeb. W rezultacie koszt faktoringu jest trudny do jednoznacznego określenia. Możemy jednak w przybliżeniu podać, jak on się kształtuje.

Czynniki decydujące o kosztach faktoringu?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, koszt faktoringu zależy od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj usługi,
  • wysokość limitu faktoringowego,
  • okres, jaki przypada od daty wypłaty środków przedsiębiorstwu wystawiającego fakturę do chwili otrzymania zapłaty przez firmę faktoringową,
  • liczba faktur przekazywanych do sfinansowania w skali miesiąca,
  • kwota, jaka jest finansowana w ramach faktoringu,
  • sytuacja finansowa firmy.

Każda firma faktoringowa dokładnie analizuje naszą sytuację i na tej podstawie proponuje nam optymalne rozwiązanie, zarówno pod względem kosztów, jak i naszych potrzeb.

>> Zobacz również nasz artykuł o faktoringu cichym.

Jakie opłaty wpływają na koszt faktoringu?

Warto także wiedzieć, że na koszt faktoringu składa się kilka różnych opłat. Najważniejsze z nich to:

  • prowizja przygotowawcza,
  • prowizja operacyjna,
  • odsetki za udzielone finansowanie.

Prowizja przygotowawcza to koszt 0-3,4% przyznanego nam w ramach faktoringu limitu. Zazwyczaj jednak nie zapłacimy więcej niż 0,1-1% kwoty limitu.

Z kolei prowizja operacyjna, w zależności od firmy faktoringowej, wynosi od 0,033% do 0,16% dziennie od kwoty brutto, jaka widnieje na finansowanej fakturze.

Do tego dochodzą jeszcze odsetki. Ich koszt to około 10% w skali roku.

To jeszcze nie wszystkie opłaty, jakie wiążą się z faktoringiem. W zależności od wybranej przez nas opcji firma faktoringowa może doliczyć jeszcze następujące opłaty związane z:

  • przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta,
  • opóźnieniami w spłacie należności,
  • brakiem wykorzystania przyznanego limitu,
  • dostępem online do serwisu faktoringowego,
  • utrzymaniem limitu,
  • korektami, porozumieniami oraz aneksami do umowy,
  • opłatą likwidacyjną.

Pamiętajmy jednak, że koszt faktoringu możemy wrzucić w koszty prowadzonej przez nas działalności. Z tego względu faktyczny koszt faktoringu jest niższy, niż wynikałoby to z oficjalnych cenników. Ile zatem przyjdzie nam zapłacić za tę usługę? Jeśli chcemy poznać dokładny koszt faktoringu, najlepiej skontaktujmy się z kilkoma firmami faktoringowymi w sprawie wyceny. Wówczas będziemy w stanie wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Wcześniej jednak zalecamy sprawdzenie czy na pewno faktoring to usługa dla naszej firmy i przeczytanie jednego z naszych ostanich artykułów pt. “Kiedy korzystać z faktoringu?