czym jest faktoring?

Czym jest faktoring?

Faktoring powoli staje się jedną z najpopularniejszych usług, z jakich korzystają przedsiębiorcy. Wynika to z prostego powodu. Obecnie firmy nie narzekają na brak zleceń czy niskie kontrakty. Wprost przeciwnie, czasem pracy jest aż nadmiar. Problemem stanowią natomiast długie terminy płatności oraz regulowanie faktur na czas. Decydując się na faktoring, nie musisz się już o to martwić. A czym dokładnie jest faktoring?

Na czym polega faktoring?

Faktoring to usługa oferowana przede wszystkim przez firmy faktoringowe. Jednak obecnie również inne instytucje finansowe zobaczyły w niej potencjał i oferują swoje usługi w tym zakresie. Na czym one dokładnie polegają?

Faktoring to usługa, w której dochodzi do zawarcia umowy pomiędzy przedsiębiorcą a firmą faktoringową. Pierwsza ze stron nazywana jest faktorantem, a druga faktorem. Sam faktoring polega na tym, że faktorant przekazuje faktorowi faktury, jakie wystawił za swoje usługi swoim kontrahentom. Na ich podstawie faktor wypłaca faktorantowi zaliczkę w wysokości 80-100% kwoty, która widnieje na fakturze. Mówią prościej, jeśli wystawiasz fakturę za wykonaną usługę czy sprzedany towar, nie musisz już czekać na to, aż upłynie termin płatności, aby dostać zapłatę. Dzięki faktoringowi możesz otrzymać należne pieniądze nawet w kilka dni po wystawieniu faktury.

Zazwyczaj firma faktoringowa informuje twojego kontrahenta o przekazaniu jego faktury do faktora, a pieniądze otrzymasz, dopiero gdy potwierdzi on prawdziwość faktury. Nie ma jednak takiej konieczności i w niektórych formach faktoringu twój partner biznesowy w ogóle nie ma pojęcia, że korzystasz z tego typu usługi. A jakie formy i rodzaje faktoringu dostępne są na polskim rynku?

Rodzaje faktoringu

Pod określeniem faktoring kryje się tak naprawdę kilka różnego rodzaju usług tego rodzaju. Są to m.in.:
faktoring pełny (bez regresu),
faktoring niepełny (z regresem),
faktoring mieszany,
faktoring odwrócony.

Poza tym faktoring może przybierać różne formy, czyli:
faktoring jawny,
faktoring cichy.

Poza tym wiele firm faktoringowych specjalizuje się w usłudze faktoringu dedykowanej konkretnym branżom lub rodzajom działalności. Z tego względu mamy faktorów oferujących przede wszystkim mikrofaktoring, w ramach którego możesz rozliczać pojedyncze faktury nawet na niewysokie kwoty. Tego typu usługi przeznaczone są przede wszystkim dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą na niewielką skalę.
Oczywiście mamy też firmy faktoringowe, które mają specjalne oferty dla małych lub średnich firm, a także dużych spółek i korporacji. To ważne, aby znaleźć faktora, który oferuje usługi dopasowane do twoich indywidualnych potrzeb. W przeciwnym razie możesz niepotrzebnie przepłacać.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Jak zaznaczyliśmy na samym początku, faktoring to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają dość długich terminów płatności za wystawione faktury. Jakie zatem korzyści wynikają z korzystania z tego typu usług? Do największych zalet faktoringu należą:

  • możliwość zachowania przed przedsiębiorstwo płynności finansowej,
  • opcjonalne wsparcie firmy faktoringowej w przypadku, gdy kontrahent spóźnia się w opłaceniu faktury,
  • utrzymanie stałej rotacji gotówki w firmie, co zapewnia szybkie i sprawne rozwijanie biznesu,
  • większa dostępność faktoringu niż np. kredytów dla firm (zobacz naszą recenzję kredytu dla firm od Idea Bank),
  • unikanie sytuacji, gdy spore kwoty pozostają zamrożone w towarze, a konto firmy świeci pustkami.

 

Innymi słowy, faktoring po prostu przyśpiesza rozliczenie pomiędzy Tobą a kontrahentem. Dzięki temu jesteś bardziej konkurencyjny, ponieważ możesz oferować partnerom biznesowym dłuższe terminy płatności, bez utraty płynności finansowej i wydawania oszczędności przeznaczonych na inwestycje na bieżące funkcjonowanie firmy, takie jak wypłaty dla pracowników, opłacanie składek czy podatków. Co więcej, na rynku coraz pojawia się coraz więcej firm faktoringowych, także z łatwością możesz znaleźć ofertę, która będzie najkorzystniejsza dla Twojej firmy.