two people shaking hands

Savoir-vivre w biznesie

W dzisiejszym szybkim świecie biznesu kuszące jest postrzeganie etykiety jako straty czasu i czegoś, co przeszkadza w załatwianiu spraw. W końcu, jaki jest pożytek z zasad etykiety, kiedy wszystko musi być usprawnione, a efektywność jest kluczem? Etykieta jest często postrzegana jako staromodna, nieistotna i zbędna. Istnieje przekonanie, że dzisiejsi młodzi ludzie biznesu są tak skoncentrowani na osiągnięciu sukcesu, że nie mają czasu na takie drobiazgi, jak witanie się z ludźmi z uśmiechem czy oferowanie im poczęstunku. W wielu przypadkach może to być prawda, ale wiedza o tym, jak zachować się w różnych okolicznościach, ma swoje zalety. Znajomość etykiety robi również wrażenie na innych i pomaga budować zaufanie.

Nie bój się small talków

Ważne jest, aby podczas spotkania biznesowego prowadzić small talk. Jest to cenny sposób na przełamanie lodów, sprawienie, że dana osoba poczuje się komfortowo. Jest to dobry sposób, aby pokazać że jesteś zainteresowany kimś jako osobą, jak również na to żeby dowiedzieć się czegoś na temat swojego partnera biznesowego.

Uważaj jednak, aby nie stała się ona poważną dyskusją lub krytyką kultury lub pochodzenia drugiej osoby. Pamiętaj, że nie wiesz jaki dzień miała ta osoba, więc uważaj co mówisz. Bądź świadomy, że prawie każdy czuje się nieco zdenerwowany w sytuacjach biznesowych.

Jeśli czujesz się nieswojo, pamiętaj, że milczenie również jest w porządku. Cisza jest często oznaką pewności siebie i jest postrzegana jako pozytywna cecha. Daje ona możliwość zebrania myśli, a także daje partnerowi biznesowemu lub klientowi szansę na zebranie swoich.

Bądź na czas

Ani spóźnienia, ani bycie dużo przed czasem nie jest mile widziane. Jeśli się spóźnisz, będziesz musiał zrobić coś naprawdę imponującego, aby odzyskać zaufanie swojego partnera biznesowego lub klienta. Jeśli jesteś wcześnie, będziesz musiał zabić czas, a to wcale nie będzie wyglądać profesjonalnie.

Czasem jednak spóźnienia się zdarzają i nie są zależne od nas – stan zdrowia, wypadek, korek, to sytuacje które czasem dotykają każdego człowieka, więc jeśli już spóźnisz się na spotkanie biznesowe, poświęć chwilę, aby przeprosić i wyjaśnić, co się stało. Przeprosiny pokazują, że jesteś wystarczająco dojrzały, aby przyjąć odpowiedzialność za swoje działania, a to pomoże Ci odzyskać zaufanie partnera biznesowego lub klienta.

Zawsze podawaj rękę

Zawsze podawaj rękę zarówno kobietom jak i mężczyznom. Jest to oznaka szacunku, zaufania i pewności siebie. Unikaj przytulania, całowania i innych form powitania.

Jeśli chcesz kogoś przytulić, możesz to zrobić na końcu spotkania. Unikaj całowania w policzek, ponieważ jest to oznaka czułości między przyjaciółmi i nie jest odpowiednia w środowisku biznesowym.

Jeśli spotykasz się z kimś, kto nie jest bliskim przyjacielem lub członkiem rodziny, podaj rękę.

Jeśli spotykasz się z kimś, kto jest starszy lub jest bardzo ważną osobą, warto poczekać, aż ta osoba poda Ci rękę jako pierwsza. Ten gest pokazuje, że szanujesz tę osobę i nie próbujesz być nadmiernie dominujący. Dobrze jest poczekać, aż starsi ludzie podadzą Ci rękę jako pierwsi, zwłaszcza jeśli jesteś na niższym stanowisku.

 Naucz się mówić “nie” – grzecznie!

Rzadko kto potrafi powiedzieć “nie” na wszystko, ale jeśli będziesz zbyt chętny do zadowalania innych, w końcu zostaniesz wykorzystany.

Pamiętaj, że jesteś osobą niezależną i masz prawo powiedzieć “nie”. W tym samym czasie musisz być uprzejmy i pełen szacunku, kiedy to robisz. Może to być w formie długoterminowego zobowiązania, takiego jak podejmowanie zbyt wielu projektów w pracy lub jednorazowej prośby, takiej jak pożyczenie komuś pieniędzy. Jeśli musisz odmówić długoterminowemu zobowiązaniu, takiemu jak wzięcie na siebie zbyt wielu projektów w pracy, możesz grzecznie wyjaśnić swoje powody. Jeśli jest to jednorazowa prośba, taka jak pożyczenie komuś pieniędzy, możesz grzecznie odmówić, ale powinieneś zrobić to na osobności. Jeśli zrobisz to publicznie, może to być niezręczne dla dwóch stron.

Nie bój się imprez networkingowych

Wydarzenia networkingowe to najlepszy sposób na poznanie nowych ludzi i poszerzenie swojego kręgu znajomych i kontaktów biznesowych. W rzeczywistości większość ludzi sukcesu na świecie tworzy sieć kontaktów z innymi ludźmi, a jeśli jesteś osobą nieśmiałą i nie lubisz towarzystwa innych, bardzo trudno będzie Ci odnieść sukces w życiu.

Ale nie idź na imprezę networkingową z myślą o poznaniu nowych ludzi, idź po okazję biznesową. Jeśli skoncentrujesz się na możliwościach biznesowych, masz znacznie większe szanse na poznanie nowych ludzi. Nawet jeśli nie lubisz rozmawiać z ludźmi, pamiętaj, że networking to proces dwukierunkowy. Wyniesiesz z niego tyle samo, co ludzie, których spotykasz. A networking to umiejętność, której można się nauczyć dzięki praktyce.

Podsumowując

Etykietę można zdefiniować jako “zasady postępowania”, które pomagają nam zachować się odpowiednio w różnych sytuacjach. Powszechnie wiadomo, że dobre maniery zwiększają szansę na sukces w biznesie. Wiedza o tym, jak zachowywać się w różnych okolicznościach ma swoje zalety. Nie ma wątpliwości, że zwiększa szanse na sukces zarówno w biznesie, jak i w życiu osobistym. Dobre maniery są ważne w świecie biznesu.

Pokazują, że jesteś osobą, która troszczy się o innych ludzi i że jesteś godny zaufania. Etykieta może wydawać się stratą czasu i czymś, co przeszkadza w załatwianiu spraw, ale w rzeczywistości pokazuje, że masz dyscyplinę, aby poświęcić swój czas i zrobić rzeczy we właściwy sposób.