rozwięta koperta ze znaczkiem trzymana w dłoni

Na czym polega wezwanie do zapłaty?

Zalegasz z płatnością faktury lub raty kredytu? Niestety, musisz liczyć się z otrzymaniem wezwania do zapłaty. Sprawdź, jak powinieneś postąpić w takiej sytuacji, aby uniknąć większych kłopotów.

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Zanim przejdziemy do tego, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty, wyjaśnijmy sobie, czym ten dokument faktycznie jest. Otóż wezwanie do zapłaty to oficjalne pismo, które stosuje się na ostatnim etapie windykacji polubownej. Dokument ten może zostać wystawiony zarówno przez wierzyciela, jak i firmę windykacyjną, która zajmuje się odzyskiwaniem należności. Natomiast adresatem wezwania do zapłaty jest dłużnik, który nie spłacił danej należności w terminie.

Dlaczego wezwanie do zapłaty jest tak istotne? Ponieważ, jeśli na tym etapie dłużnik nie zwróci swojego zobowiązania wierzycielowi, ten drugi może skierować sprawę do sądu.

Nie masz głowy do odzyskiwania własnych należności? Sprawdź ranking firm windykacyjnych, które zrobią to w Twoim imieniu.

Jaką formę musi mieć wezwanie do zapłaty?

Warto zdawać sobie sprawę, że wezwanie do zapłaty nie musi mieć tradycyjnej, papierowej formy. Zamiast tego wierzyciel lub firma windykacyjna mogą skontaktować się z dłużnikiem telefonicznie, lub poprzez e-mail. Jednak jeśli wezwanie do zapłaty ma charakter ostateczny, czyli jest przedsądowym wezwaniem do  zapłaty, to najczęściej wysyła się je listem poleconym. Do tego dla pewności dochodzi do tego potwierdzenie odbioru pisma.

Jakie są rodzaje wezwań do zapłaty?

Mówiąc o wezwaniu do zapłaty, mamy na myśli jedno z kilku rodzajów pism. Może być to na przykład:

  • monit,
  • upomnienie urzędowe,
  • zwykłe wezwanie do zapłaty,
  • ostateczne (przedsądowe) wezwanie do zapłaty,
  • przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty.

Nie wiesz, czy masz szanse na uzyskanie kredytu dla firm? Sprawdź, czym jest zdolność kredytowa firmy.  

Co zrobić, gdy otrzymamy wezwanie do zapłaty?

Zacznijmy od tego, że najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić po otrzymaniu wezwania do zapłaty, jest zignorowanie tego dokumentu. Trzeba liczyć się z tym, że wierzyciel będzie naprawdę zdeterminowany, aby odzyskać należności. A udawanie, że takie pismo do nas nie doszło, to tylko proszenie się o większe kłopoty w przyszłości! Wierzyciel może uznać to za brak woli załatwienia sprawy polubownie, co tylko przyśpieszy jego decyzję o skierowaniu sprawy do sądu. Co zatem należy zrobić?

Na początku sprawdźmy przede wszystkim autentyczność otrzymanego dokumentu. Szczególnie jeśli nie kojarzymy nadawcy. Może się tak zdarzyć, że wezwanie do zapłaty dostaliśmy przez pomyłkę lub dotyczy ono zobowiązania, które już spłaciliśmy.

Jednak jeśli mamy pewność, że wezwanie do zapłaty jest autentyczne, najlepiej będzie jak najszybciej spłacić dług. W ten sposób ominiemy ewentualne postępowanie sądowe i wynikające z niego dodatkowe koszty. Oczywiście spłacając dług wierzycielowi, koniecznie zachowajmy potwierdzenie przelewu. W końcu musimy mieć dowód, że faktycznie spłaciliśmy daną należność.

Co jedna w przypadku, gdy nie posiadamy na koncie odpowiedniej kwoty. Wówczas również należy skontaktować się z wierzycielem, aby wspólnie uzgodnić warunki spłaty długu. Może na początek wystarczy spłacić część długu, a resztę oddać w ratach? Możliwości jest naprawdę sporo. Warto pamiętać, że wierzycielowi zależy przede wszystkim na odzyskaniu pieniędzy, a nie na chodzeniu po sądach. Dlatego też może on zgodzić się na różne warianty spłaty długu. Nie należy jednak ponownie nadwyrężać zaufania wierzyciela i po raz kolejny nie dotrzymywać terminów spłaty. W takim przypadku wręcz prosimy się o sprawę sądową.

Zależy Ci na poprawie sytuacji finansowej swojej firmy? Sprawdź, na czym polega sprzedaż faktur.

Czy wobec wezwania do zapłaty można wyrazić sprzeciw?

Co ważne, istnieje kilka okoliczności, które pozwalają nam odwołać się od wezwania do zapłaty. Są to:

  • błąd wierzyciela,
  • przedawnienie długu,
  • dług, który powstał w wyniku niedozwolonej klauzuli w umowie.

W każdym z tych przypadków można odwołać się od wezwania do zapłaty lub można wyrazić wobec takiego dokumentu sprzeciw. W obu przypadkach konieczne jest sporządzenie odpowiedniego pisma.

Nie wiesz, jak finansować bieżące wydatki w firmie? Poznaj różnice pomiędzy faktoringiem a kredytem obrotowym.

Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie jakiegoś zobowiązania, musimy zdawać sobie sprawę, że trzeba będzie je spłacić. W końcu wierzyciel zawsze chce odzyskać swoje należności. A wezwanie do zapłaty jest jednym ze sposobów, aby załatwić tę sprawę polubownie. Warto z tego skorzystać i jak najszybciej spłacić zadłużenie lub dogadać z się z wierzycielem na temat warunków zwrotu należności. W końcu każdy może popaść w kłopoty finansowe, ale zawsze lepiej wychodzić z nich na drodze polubownej, zanim popadniemy w jeszcze większe zadłużenie.