męska ręka trzymajaca kierownicę w środku luksusowego samochodu

Na czym polega cesja leasingu?

Samochód oraz sprzęt niezbędny w firmie możesz kupić. Możesz jednak skorzystać z leasingu, który jest jednym z najpopularniejszych sposobów na finansowanie firmowych zakupów. Problem pojawia się wtedy, gdy raty leasingu znacznie obciążają budżet przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji możesz starać się przeprowadzić cesję leasingu. Sprawdź, na czym polega to rozwiązanie.

Czym jest cesja leasingu?

Cesja leasingu to przekazanie innej osobie lub firmie obowiązków
i przywilejów, jakie wiążą się z umową leasingową (więcej informacji na temat cesji leasingu znajdziesz w tym artykule). Jeśli w ramach leasingu korzystasz z samochodu w zamian za comiesięczne raty, to po cesji zarówno samochód, jak i obowiązek spłacania rat przejdą na osobę trzecią.

Warto wiedzieć, że cesja leasingowa to rozwiązanie, z którego korzystają przedsiębiorcy, którzy mają trudności ze spłatą rat leasingowych. Jeśli Twoja firma ma problemy finansowe i szukasz sposobu na zmniejszenie kosztów, cesja leasingowa może być dobrym pomysłem. Zwłaszcza że umowa leasingowa nie pozwala na zbyt wiele innych możliwości.

Leasingowanego przedmiotu nie można przecież tak po prostu sprzedać, gdyż jego właścicielem jest firma leasingowa. Z drugiej strony, gdy Twoja firma jest w trudnej sytuacji finansowej, ciężko jest oczekiwać, że wcześniej wykupisz leasingowany przedmiot. Szczególnie że taki krok nie zawsze się opłaca. Za to wybierając cesję leasingu, pozbywasz się ciążących kosztów, a w niektórych przypadkach możesz także liczyć na uzyskanie odstępnego.

Cesja leasingu – komu można przekazać leasingowany przedmiot?

Zaletą cesji leasingu jest to, że nie dotyczą jej ograniczenia dotyczące wyboru strony, które leasing przejmie. Jeśli tylko znajdziesz przedsiębiorcę, który będzie chętny na Twój leasing, możesz dokonać cesji. Oczywiście taka firma musi mieć odpowiednią zdolność i historię kredytową. Jednak, poza tym firma leasingowa nie będzie stawiała żadnych dodatkowych warunków, aby dokonać cesji.

Chcesz skorzystać z leasingu lub kredyt dla firm? Sprawdź, czym jest zdolność kredytowa firmy.

Dla porządku dodamy jednak, że dotyczy to cesji leasingu na firmę.
W przypadku osoby prywatnej proces ten może być nieco bardziej skomplikowany, ale nie niemożliwy.

Jak ustalić odstępne w przypadku cesji leasingu?

Wzięcie leasingu ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze, nie musisz posiadać całej sumy, aby nabyć samochód czy inne urządzenia, które niezbędne są w Twojej firmie. Wystarczy, że wpłacisz początkową opłatę w ramach własnego wkładu i co miesiąc opłacisz ratę leasingową. Poza tym na koniec umowy leasingowej otrzymasz możliwość wykupu leasingowanego przedmiotu na własność na bardzo atrakcyjnych warunkach. Jednak, gdy decydujesz się na cesję leasingową, w jakimś sensie przepada i wkład własny, i możliwość wykupienia leasingowanego przedmiotu. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Możesz poprosić o wypłacenie odstępnego. Wtedy, za przejęcie umowy leasingowej oraz przywilejów z nią związanych dostaniesz określoną sumę pieniędzy. Powinna ona w pewnym sensie zrekompensować to, że przekazujesz osobie trzeciej wartościowy przedmiot za część jego wartości.

Pamiętaj jednak, aby do kwestii odstępnego podejść rozsądnie. Jeśli Twoje żądanie będzie zbyt wysokie, nie znajdziesz chętnego na cesję leasingu. A w przypadku umów leasingowych o długim okresie spłaty warto w ogóle zrezygnować z odstępnego lub żądana kwota powinna być symboliczna.

➡ Zapoznaj się również z naszym artykułem o faktoringu dla firm transportowych.

Jak przebiega cesja leasingu?

Cesja leasingu nie obejdzie się bez zgody twojego leasingodawcy. Oznacza to, że najpierw musisz skontaktować się ze swoją firmą leasingową. Określi ona warunki, jakie będzie musiała spełnić osoba, na którą przeniesiesz obowiązki wynikające z umowy leasingowej. Poza tym firma leasingowa poinformuje Cię, jaki będzie koszt cesji. Zazwyczaj taka opłata mieści się w przedziale 500 – 1000 zł netto. Możesz pokryć ją Ty lub osoba, przejmująca Twój leasing. Wszystko zależy od tego, jak się w tej kwestii porozumiecie.

Firma leasingowa wyliczy również opłaty, jakie pozostały do spłacenia do końca obowiązywania umowy leasingowej. To na tej podstawie możesz przygotować swoją ofertę dla osób zainteresowanych Twoim leasingiem.

Gotową ofertę możesz umieścić na przykład w serwisach ogłoszeniowych. Gdy zgłosi się chętny, który spełni warunki firmy leasingowej, będziecie mogli przeprowadzić cesję leasingu.

Do dogadania pozostanie jeszcze kwestia ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Zazwyczaj nie przechodzi ona na nowego leasingodawcę.
A to oznacza, że będziesz mógł zwrócić się do ubezpieczalni w celu odzyskania środków za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Leasing to wygodne rozwiązanie. Jednak, gdy firma przechodzi trudności, może stanowić niepotrzebne obciążenie. W takim przypadku warto skorzystać z cesji leasingu, dzięki której będziesz w stanie obniżyć koszty prowadzonej działalności.