Przeszkolona ściana budynku z napisem finance, w której odbujają się drapacze chmur

Na czym polega faktoring bankowy?

Decyzja o rozpoczęciu korzystania z faktoringu może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy płynności finansowej w Twojej firmie. Jednak, aby faktycznie tak było, musisz wybrać firmę faktoringową, która w pełni będzie odpowiadać na potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Jak to zrobić? Na początek zastanów się, czy wolisz skorzystać z faktoringu bankowego, czy jednak zdecydujesz się na finansowanie faktur w jednej z pozabankowych firm faktoringowych.

Która firma faktoringowa jest najlepsza?

Zastanawiasz się, która firma faktoringowa jest najlepsza? Przede wszystkim taka, która idealnie wpisze się w potrzeby Twojego przedsiębiorstwa. Problem polega jednak na tym, że firm faktoringowych, działających na polskim rynku, jest naprawdę sporo. Z tego względu wybór jednej z nich może wydawać się trudny. Szczególnie że faktoringiem zajmują się nie tylko wyspecjalizowane firmy, ale i banki.

Czym jest faktoring bankowy?

Faktoring bankowy to usługa finansowania faktur, która świadczona jest przez banki. Wybór takiego rozwiązania ma wiele zalet. Przede wszystkim, jeśli znasz bank, który oferuje finansowanie faktur i jesteś z niego zadowolony, współpraca pomiędzy Tobą a faktorem będzie łatwiejsza. Z drugiej strony, jeśli masz negatywne doświadczenia z danym bankiem, z góry możesz odrzucić jego propozycję i poszukać faktoringu gdzie indziej.

Twoje dotychczasowe doświadczenia mogą Ci posłużyć jako najlepsza wskazówka co do tego, czy warto zawierać umowę faktoringową z danym bankiem.

Faktoring bankowy czy faktoring w firmie faktoringowej?

Możesz zastanawiać się, czy lepiej jest skorzystać z faktoringu w firmie faktoringowej, czy z faktoringu bankowego (dowiedź się więcej na temat faktoringu bankowego, zaglądając do tego artykułu). Przyjrzyjmy się zatem, czym różnią się od siebie oba rodzaje finansowania faktur.

Zalety faktoringu bankowego

Jedną z różnić pomiędzy faktoringiem bankowym a faktoringiem w firmie faktoringowej jest cena. Po prostu faktoring bankowy jest tańszy od pozostałych ofert.

Sprawdź, jakie są koszty faktoringu.

To oczywiście nie wszystko. Zaletą faktoringu bankowego jest to, że banki mają ugruntowaną pozycję na polskim rynku. Działają na nim od dziesiątek lat i doskonale znają polskie realia. Poza tym banki nie znikają z Polski z dnia na dzień i nie bankrutują tak łatwo, jak inne podmioty finansowe.

Poza tym korzystanie z faktoringu bankowego może poprawić Twój wizerunek w oczach kontrahentów. Wszak nie zapraszasz do Waszych relacji mało znanej firmy, tylko znany bank, o którym z pewnością każdy słyszał. Zwłaszcza w przypadku, gdy Twoi partnerzy biznesowi również działają na terenie Polski.

Wady faktoringu bankowego

Jednak korzystanie z faktoringu bankowego ma również kilka wad. Przede wszystkim faktoring bankowy nie jest tak łatwo dostępny, jak finansowanie faktur w pozabankowych firmach faktoringowych. Wynika to z faktu, że wnioskowanie o faktoring bankowy jest nieco bardziej skomplikowane i wiąże się z tym więcej formalności. Po prostu banki dokładniej sprawdzają firmy, z którymi zamierzają współpracować. Z tego powodu przyznanie faktoringu bankowego trwa nieco dłużej.

Do tego dochodzą wymagania banku, które są nieco większe, niż ma to miejsce w przypadku innych firm faktoringowych. Często okazuje się, że przedsiębiorca, który dostał odpowiedź odmowną od banku, z łatwością podpisuje umowę faktoringową z firmą faktoringową.

➡ Chcesz dowiedzieć się więcej na temat faktoringu? Koniecznie zajrzyj do artykułu, w którym omawiamy, czym jest faktoring.

Poza tym banki chętnie współpracują z większymi firmami. Zatem jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą, zapewne lepiej będzie, jeśli złożysz wniosek o faktoring w firmie faktoringowej (wszystko, co powinieneś wiedzieć o mikrofaktoringu, znajdziesz w naszym artykule na ten temat). Przede wszystkim taka firma będzie w stanie zapewnić Ci warunki faktoringu, które w będą w pełni odpowiadały Twojej niewielkiej firmie. W ten sposób będziesz miał pewność, że faktoring nie jest tylko kosztowną usługą, ale atrakcyjnym rozwiązaniem. A dzięki niemu utrzymasz płynność finansową swojej firmy.

Faktoring bankowy – podsumowanie

Co zatem wybierasz? Faktoring bankowy czy faktoring w firmie faktoringowej? Jak widzisz, jak zwykle wszystko sprowadza się do potrzeb Twojej firmy. Jeśli jesteś większym graczem i nie przeszkadzają Ci formalności, możesz spokojnie postawić na tańszy faktoring bankowy. Zwłaszcza gdy zależy Ci na współpracy ze znaną i stabilną marką. Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na większej elastyczności i błyskawicznym załatwianiu formalności, z pewnością korzystniej będzie przejrzeć oferty od pozabankowych firm faktoringowych. Szczególnie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw.

➡ A może faktoring cichy? Dowiedz się więcej o tej usłudze z naszego artykułu.