faktoring a cesja wierzytelności

Na czym polega cesja wierzytelności?

Z korzystaniem z faktoringu wiąże się cesja wierzytelności. Najpewniej to określenie nie jest Ci obce, ale w dzisiejszym artykule zajmiemy się nim właśnie w kontekście finansowania faktur.

Cesja wierzytelności – czym jest?

Cesja wierzytelności, czy też inaczej przelew wierzytelności, to nic innego jak przeniesienie uprawnień do wierzytelności z wierzyciela na nabywcę. Oznacza to, że korzystając z faktoringu, przenosimy uprawnienia do wierzytelności z faktur z naszego przedsiębiorstwa na firmę faktoringową. Po prostu należność wynikająca z wystawionej faktury przechodzi na faktora.

W praktyce oznacza to, że taka wierzytelność zmienia właściciela. Przedsiębiorstwo, które wystawiło fakturę, rezygnuje z wszelkich uprawnień, jakie z niej wynikały. Poza tym zrzeka się również związanych z nimi konsekwencji, czyli na przykład roszczeń o zaległe odsetki. Te uprawnienia zostają przeniesione na faktora, czyli firmę faktoringową, z którą zdecydowaliśmy się współpracować.

Strony cesji wierzytelności

W przypadku cesji wierzytelności mamy do czynienia z dwiema stronami takiej umowy. Z jednej strony jest to cedent, czyli dotychczasowy właściciel wierzytelności. Chodzi tu oczywiście o przedsiębiorcę, który wystawił kontrahentowi fakturę i chce skorzystać z jej finansowania.

Drugą stronę umowy o cesję wierzytelności jest cesjonariusz, czyli nabywca wierzytelności. W kontekście faktoringu (zobacz: “Czym jest faktoring?“) jest to oczywiście firma faktoringowa, czy też inna instytucja finansowa, która świadczy takie usługi.

Co więcej, stroną umowy o cesję wierzytelności nie jest sam dłużnik, czyli kontrahent, który otrzymał fakturę od przedsiębiorstwa. Wynika z tego jasno, że do zawarcia takiej umowy nie jest potrzebna jego zgoda. Chyba że osobna umowa pomiędzy przedsiębiorcą a kontrahentem stanowi inaczej.

Cesja wierzytelności w przypadku faktoringu

Cesja wierzytelności jest jednym z warunków umowy o świadczenie usługi faktoringu. Firma faktoringowa najczęściej informuje o zawarciu takiej umowy naszego kontrahenta, choć jak wspomnieliśmy wcześniej, jego zgoda nie jest wymagana. Zdarza się jednak, że kontrahent nie otrzyma informacji o cesji wierzytelności. Najczęściej dzieje się tak, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z opcji faktoringu cichego lub faktoringu niepełnego. W pierwszym przypadku kontrahent z zasady nie jest informowany o cesji wierzytelności, a w drugim po prostu do niej nie dochodzi.

Samo zawarcie umowy o cesję wierzytelności może przynieść nam dodatkowe korzyści. Często kontrahenci szybciej rozliczają otrzymane faktury, wiedząc, że ich właścicielem wierzytelności stała się prężnie działająca firma faktoringowa z czołówki Rankingu Firm Faktoringowych. Mimo wszystko nie daje to gwarancji, że kontrahenci już zawsze będą płacić nam na czas.

Czy warto decydować się na faktoring i cesję wierzytelności?

Mówiąc o faktoringu mamy przede wszystkim na myśli finansowanie faktur. Nie jest to jednak jedyna usługa świadczona przez firmy faktoringowe. Obecnie faktorzy biorą na siebie również weryfikację rzetelności naszych kontrahentów, czy też monitorowanie wierzytelności. To dodatkowa korzyść dla przedsiębiorców, którzy planują rozpocząć współpracę z nowymi kontrahentami.

>> Przeczytaj również czym jest cesja leasingu.

Z faktoringu korzysta coraz więcej firm, dzięki czemu większość kontrahentów nie dziwi się, gdy otrzymuje informacje o cesji wierzytelności. Powoli staje się to czymś normalnym w relacjach biznesowych pomiędzy partnerami biznesowymi. Zwłaszcza że na tym rozwiązaniu korzysta każda ze stron. Kontrahent dalej może liczyć na faktury z odroczoną płatnością, a przedsiębiorca od razu otrzymuje zapłatę. Z kolei firma faktoringowa zarabia na prowizji, którą zresztą jako przedsiębiorcy możemy wrzucić w koszty związane z prowadzoną przez nas działalnością.

>> Sprawdź również nasz artykuł o faktoringu bankowym.