kiedy faktoring jest dla Ciebie

Czy wiesz kiedy powinieneś skorzystać z faktoringu?

Faktoring to usługa, która w znacznym stopniu przyśpiesza rozliczenia pomiędzy kontrahentami. Polega ona na tym, że firma wystawiająca fakturę kontrahentowi za wystawioną usługę lub dostarczony towar, przekazuje ją firmie faktoringowej. Ta z kolei od razu wypłaca przedsiębiorcy należność za fakturę, pobierając za to stosowną opłatę. Z kolei kontrahent opłaca fakturę w terminie, jaki znajduje się na fakturze.

Korzyści z faktoringu

Można powiedzieć, że dzięki faktoringowi każda ze stron jest zadowolona. Firma wystawiająca fakturę od razu otrzymuje zapłatę. Kontrahent może liczyć na dość długi termin płatności faktury. Firma faktoringowa otrzymuje prowizję. A jakie jeszcze korzyści wynikają z faktoringu?

Faktoring – kiedy warto skorzystać?

Faktoring a długie terminy płatności
Przede wszystkim faktoring to idealna usługa, gdy większość twoich kontrahentów domaga się dość długich terminów płatności. Taka sytuacja to zmora wielu przedsiębiorców, ale w niektórych branżach jest to chleb powszedni. Zwłaszcza gdy często współpracujesz nad jednym projektem z partnerami biznesowymi przez wiele miesięcy, a zapłata ma nastąpić dopiero na samym końcu.

Faktoring a stałe koszty firmy

Z faktoringu warto także korzystać, gdy ze środków własnego przedsiębiorstwa musisz zakupić materiały, które potrzebne są do wykonania zlecenia. Dzięki temu nie naruszasz firmowych oszczędności ani tym bardziej środków, które powinieneś przeznaczyć na wynagrodzenia dla pracowników, składki, podatki oraz inne koszty, jakie ponosisz każdego miesiąca.

A jak już przy kosztach jesteśmy, to warto podkreślić, że faktoring jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które co miesiąc muszą nie tylko wystawiać faktury, ale i je opłacać. Jeśli jednocześnie sprzedajesz i kupujesz, musisz posiadać środki na zakup produktów. W przeciwnym razie twój biznes stanie w miejscu, a ty nie będziesz miał czego sprzedawać.

>> Zobacz nasz artykuł o kosztach faktoringu.

Poza tym z faktoringu korzystaj także, jeśli masz wielu pracowników. Zwłaszcza gdy obawiasz się sporych rotacji na poszczególnych stanowiskach. Faktoring pozwoli ci płacić pracownikom na czas, dzięki czemu będą oni mniej skłonni do odchodzenia z pracy, a także będą po prostu pracować wydajniej. Złe opinie rozprzestrzeniają się o wiele szybciej niż te pozytywne. A jeśli dodatkowo przylgnie do Ciebie łatka pracodawcy, który spóźnia się z wypłatą wynagrodzeń, wcześniej czy później będziesz miał problem ze znalezieniem dobrych pracowników.

Faktoring a nowa firma

Warto postawić na faktoring również wtedy, gdy dopiero rozpoczynasz działalność. Usługę faktoringu możesz wówczas potraktować jako rodzaj kredytu na rozwój firmy. Jest to o tyle istotne, że wiele firm faktoringowych świadczy swoje usługi nawet przedsiębiorstwom, które dopiero co pojawiały się na rynku. Z kolei banki czy firmy pożyczkowe niechętnie udzielają kredytów firmowych takim nowicjuszom.

Faktoring a nowy kontrahent

Faktoring to również dobry sposób na rozpoczęcie współpracy z nowym, nieznanym kontrahentem. W ten sposób minimalizujesz ryzyko, że nowy partner biznesowy okaże się nierzetelny, a ty zostaniesz z niczym. Jeśli potencjalny kontrahent kręci nosem na wzmiankę o faktoringu, powinien być to dla Ciebie sygnał, że wasza współpraca może w przyszłości nie do końca układać się po Twojej myśli.

Faktoring a płynność finansowa

I to, co najważniejsze. Z faktoringu korzystaj zawsze, jeśli obawiasz się problemów z płynnością finansową. Choć trudno w to uwierzyć, to większość przedsiębiorstw plajtuje nie dlatego, że nie mają zleceń czy oferują słabej jakości usługi, czy produkty. Po prostu odpowiednio wcześniej nie zadbali o płynność finansową, przez co wpadli w problemy finansowe. Niby na fakturach mają majątek, ale jak przychodzi co do czego, to ich konto firmowe świeci pustakami. Nie są w stanie kupić większych partii towarów w niższej, bardziej atrakcyjnej cenie ani podjąć się dodatkowych zleceń, które wymagałaby początkowych inwestycji z ich strony. Poza tym nie mogą się rozwijać i modernizować, bo firmowa kasa świeci pustkami.